מאמרים

יום שני העצוב

todayMarch 7, 2020 76 1

Background
share close

7 במרץ, יום השנה להוצאתו של הסינגל Blue Monday של New Order .
כנראה שאף אחד לא האמין שהסינגל הזה עד כדי כך עתיק, כיוון גם אם שמעת אותו בשבוע שעבר או ב-1983, יש בו ריח של העתיד.
וזה הגיוני, כיוון שזה בדיוק מה שהקטע הזה יצר.
את העתיד.

להקת New order קיימת משנת 1981 . בעצם… אפילו כמה שנים לפני כן, בשם אחר – Joy division.
הפריצה הגדולה ביותר שלה היתה ב-1983 עם הסינגל Blue monday, אשר מוגדר כסינגל ה- “12 הנמכר ביותר בתולדות הפופ, ולו בשל העובדה שלא יצא בשום פורמט אחר…
עטיפת הסינגל היתה ייחודית ועוצבה כדיסקט פלופי “5.25, שלמרבה האירוניה עלות הדפסתה היתה כל כך גבוהה עד כי חברת factory שבה חתומה ניו אורדר טוענת כי כל עותק שנמכר היה הפסד כספי.

הגירסה המקורית הופיעה במרץ 1983, והגיעה רק למקום ה 12 בבריטניה, אבל מכרה מליון עותקים בדיוק.
הסינגל הופיע שוב במרץ 1988 עם רה מיקס של קווינסי ג’ונס, ואז הגיע למקום השלישי.
רמיקסים נוספים של hardfloor הופיעו באוגוסט 1995 ביציאתו השלישית של הסינגל, וסביר להניח שהקלאסיקה הגדולה ביותר של שנות ה 80 תעבור עוד כמה גילגולים בשנים הבאות למען דור העתיד שלא ידע את ניו אורדר..

זו גירסת הסינגל המקורית

  • cover play_arrow

    יום שני העצוב אורן עמרם

ביצוע נדיר באולפני ה=BBC ב-1984


מעט מזה, ומעט מזה

בואו ונהיה כנים.
Blue Monday לא נוצר בתוך ואקום. הוא אולי השפיע על עשורים שלמים של מוסיקת דאנס ורוק, אבל הוא בעצמו ינק מהשפעות מוסיקליות אחרות.
הצליל הקודח של תוף הבס הפותח למשל, היה נסיון לחקות את ‘Our Love’ של דונה סאמר שעשה המפיק Giorgio Moroder ב-1979.

בהחלט עבודה מצויינת ויוצאת דופן. והקצב מזכיר מאוד את קטע האיטלו-דיסקו של Klein+MBO בשיר ‘Dirty Talk’,
קטע שתפס את האזניים של ניו אורדר כשהם שמעו את Hewan Clarke מתקלט במועדון Haçienda

ואת מקהלת הנזירים שהיא ממש גניבה מתוך ‘Uranium’ של קראפטוורק.

אבל הגאונות של ניו אורדר היתה לקחת אלמנטים וטריקים מוסיקליים מקטעים שונים ולהפוך אותם למשהו חדש.
כשאנשים שמעו את ‘Blue Monday’ הם לא עיקמו את הפרצוף ואמרו “יש פה קצת מ- Klein+MBO וקצת מ-Bobby O”. הם אמרו “מה זה לעזאזל הדבר הזה?!” זה היה קטע שהטריף את כל החושים, חדר עמוק לכל מקום בגוף והפך להיות חלוץ בכל מובן של מוסיקת האלקטרו ואבן דרך במוסיקת הטכנו . אפילו היום הקטע נמצא באופן קבוע בכל סט של Kevin Saunderson , Derrick May ו- Juan Atkins שנחשבים לשלישיית המפיקים האמריקאים הגדולים ביותר בסצנת הטכנו של דיטרוייט (עיר הולדתו של סגנון הטכנו באמריקה).

נקודת המיפנה של הטכנו
יכול להיות שזה היה צירוף של העיתוי הנכון בזמן הנכון. אבל Blue Monday היתה נקודת מפנה.
ההשפעה מ- ‘Our Love’ של דונה סאמר מהימים האחרונים של הדיסקו מתמזגת עם הפאנק הקודר של מנצ’סטר, ומה שנולד משניהם יחד הוא חייזר אחר לגמרי.
ברנארד סאמנר לוקח גם קצת מתוך קלאסיקת הדיסקו ‘You Make Me Feel (Mighty Real)’ של סילבסטר, וכך, עוד רבד מוסיקלי נכנס למטחנה המוסיקלית של ניו אורדר ויוצא חלק בלתי נפרד ממנו. תוסיפו לזה את הקול החיוור של ברנארד סאמנר, הצליל הרובוטי מגיטרת הבס של פיטר הוק, וקיבלנו ציור מושלם של קלאסיקת טכנו או אם תרצו – ניצני ה-Acid. גם הלופים של הדיסקו מסתובבים פה, ואפילו קווינסי ג’ונס החליט למקסס את השיר חמש שנים אחרי זה.

12 אינצ’ים של תענוגות
בעולם של מוסיקת הפופ, לגירסת ה-“12 לא היה בדרך כלל דמיון מפותח. הגירסה הארוכה הממוצעת היתה בעצם הגירסה הקצרה שלו (ה-“7) בתוספת כמה דקות של מעברי תופים באמצע הגירסה או בסופו, או גם וגם, שוב ושוב בלופ אינסופי, ומי שרצה ממש להשקיע הוסיף עוד הכפלה של מילה פה ומילה שם. Blue Monday הבין את המשמעות של המושג “12.
אתה יכול אמנם לפשוט את הרגל בהפסדים על העטיפה, אבל אתה גם יכול לכתוב שיר שמתאים בדיוק למטרה. מפלצת מוסיקלית שממלאת חתיכת וייניל. הרבה להיטי קלאב לא היו מתקיימים בלי Blue Monday . ניו אורדר לקחו פורמט מועדוני והפכו אותו להצהרה אמנותית.

חדשנות מקרית
לא בטוח שהם התכוונו להיות כאלה חלוצים. כי כל זה קרה ממש לא בכוונה. הם התחילו שנה לפני כן, כשעדיין לא ממש הבינו עד כמה זה מסובך לגרום לכל הסיקוונסרים ומכונות התופים באולפן ‘לדבר’ אחד עם השני. היו כמה נסיונות עם Everything’s Gone Green, הסינגל שקדם לו. קטע קשה יותר מוסיקלית אבל דומה מבחינה רעיונית. היה גם את ‘586’, קטע איטי יותר, מעין קרוב משפחה ל-Blue monday, רק מתוק יותר, שהופיע באלבום Power Corruption & Lies. אבל אף אחד מהשניים לא הסתער על שום מועדון או תחנת רדיו.
בדיעבד , ניו אורדר נוצחה ע”י רוח הרפאים של עצמה. הלהקה ניערה מעל עצמה את כל הזכרונות שעוד נותרו לה מתקופת Joy Division, ומחקה את כל הדעות הקדומות של ‘מה להקת רוק יכולה לעשות’.

מוסיקת דאנס לאנשי רוק
אפילו כוכב רוק גדול מהם היה פורש שטיח של כבוד בפני Blue monday בלי להוריד מכבודו, והוא אף היה גאה בזה. לא משנה איך תגדירו את הקטע. אינדי, דאנס, Blue Monday קבע פרמטרים חדשים, והצאצאים המנצ’סטרים שגדלו עליו מילאו את החלל והוסיפו מקצבים של סיקוונסרים ומכונות תופים לרפרטואר שלהם. Happy Mondays, Primal Scream, Prodigy, LCD Soundsystem וגם ה-Chemical Brothers. כולם חייבים ל-Blue Monday את הצלחתם, כולם הפיקו תועלת עצומה מעצם קיומו. הוא היה בעל החזון שגרם למוסיקה האלקטרונית להיות הרבה יותר מעניינת.

Written by: אורן עמרם

Rate it

Previous post

בשעה טובה

בשעה טובה – מיכל אבן – תכנית 84 – 6-3-2020

1. Al Green - Let's Stay Together 2. מיכל טל - ליושינקה 3. U2 - Van Diemen's Land 4. חוה אלברשטיין - שיר אהבה ישן 5. Nick Cave & The Bad Seeds ft. Kylie Minogue - Where the Wild Roses Grow 6. Steven Wilson - Pariah ft. Ninet Tayeb 7. רמי קלינשטיין – שריטות 8. Sarah McLachlan - I Will Remember You 9. קרן פלס עם רון בוחניק - מעבר […]

todayMarch 6, 2020 7

0%