מיקסים וסטים מיוחדים

Go! – Magakid – כל מה שרציתם לדעת על המגה-קיד

todayAugust 8, 2023 128 10 5

Background
share close

30 שנה למגה קיד!

[אורן עמרם]

ה-Megakid הוא מגה מיקס של שירי תכניות הטלויזיה הלימודית שנולד בשנת 1992 ע”י צמד תקליטנים אלמוניים: גבי ביטון ועבדיכם אורן עמרם תחת השם המסחרי !GO. ה-G של גבי וה-O של אורן.

גבי ואני היכרנו בצבא בשנת 1989, וכתקליטן שהכיר תקליטן – התחלנו לעבוד יחד. באותה תקופה ניסינו כל מיני דרכים שונות שלא היו כ”כ מקובלות אצל התקליטנים של אז, כמו עבודה משותפת כ”דאבל דיג’יי” עם שני שולחנות עבודה (4 פטיפונים) ואפילו 2 קומפקט דיסקים מהפכניים.

בשנת 1992 התחלנו לעשות מוסיקה יחד, למקסס ולהעלות רעיונות לפרוייקטים ששימשו אותנו במסגרת העבודה שלנו כתקליטנים. וה-Megakid היה הראשון שבהם.

עבודת העריכה ל-Megakid ארכה כחודש אינטנסיבי, הרבה לילות באולפן ההקלטות “ווליום” ברעננה, כשעל העבודה האולפנית היה אחראי רוני בן דוד, חבר יקר.

השירים שהופיעו במיקס:

  • כולכם שחקו נא איתי (מתוך “קישקשתא”)
  • הבית של פיסטוק (כולל “לא לוקחים מפתח של חביתוש בלי רשות של רגע ודודלי” שעשה עבדכם הנאמן…)
  • ריץ’ רץ’ (שירה: אסנת יאיר ו… כן, אני… :P)
  • רגע עם דודלי
  • פינוקיו
  • קטע הפתיחה של “החבובות”
  • רחוב סומסום
  • שירו של נילס
  • סימפולים: Road runner, Woody woodpecker

ינואר 1994 – ה-Megakid יוצא אחרי חבלי לידה מאוד קשים וממושכים, והיה למעשה הפרוייקט הראשון שלנו שעלה על גבי CD (המדיה הריקה עלתה לנו 60 שקל… ). את העטיפה היפיפיה של הדיסק עיצבה מירי לשם, והדיסק הודפס ב-10 עותקים בלבד, בגלל העלות הגבוהה של המדיות הריקות, וניתן לתקליטנים בודדים, לתקליטיית רשת ג’, ולתקליטיית גלי צה”ל. 10 עותקים “רשמיים”, אבל הופץ בצורה פירטית בלמעלה מ-1000 קלטות מיד ליד ומאוזן לאוזן ומתחנה מרכזית אחת לשנייה, מתל אביב ועד עזה…. הביקוש למיקס היה די מטורף, וגרר אחריו כמה עשרות רמיקסים ומגה-מיקסים תחת השם המסחרי !GO. החלטנו לנסות להוציא את הקטע בצורה מסחרית וחוקית.

לראשונה באינטרנט אני חושף את העטיפה המיתולוגית לסינגל של ה-Megakid…

מאז שהופיעה הגירסה הזו של ה-Megakid התחננו לטלויזיה הלימודית שתיתן לנו אישור להוציא את המיקס בצורה מסודרת על גבי דיסק, אבל נתקלנו בדלתות אטומות.
לא מעט דיג’אים ולהקות של שיר אחד קפצו על המציאה והקליטו גירסאות משלהן לקטע שלנו, ביניהם צמד “רוקט” שעשה את “כשהיינו ילדים” שהיה העתק כמעט מדוייק למיקס. גל של נוסטלגיה החל לשטוף את הארץ… אוספי להיטי ‘רטרו’ כדוגמת “לעולם בעקבות השמש”, אוספי פסטיבלי שירי ילדים, אוספי שירי הטלויזיה החינוכית, ועוד ועוד. גבי ואני הרגשנו ש”נשארנו מאחור” איפה שהוא, וכשראינו שמהטלויזיה הלימודית לא תבוא הישועה, נכנסנו לאולפני ווליום בשנית כדי למחזר את המיקס, אבל הפעם – במקום סימפולים מקוריים מהתקליטים הישנים השתמשנו בזמרים וזמרות, ילדים וילדות, והקלטנו “חיקוי” למיקס שלנו … שרון מקדש, סיוון בן יקר, גבי ששר את “נילס” ואסנת יאיר שיחד איתי שרנו את “ריץ’ רץ’ בזיופים שזועקים אל השמיים…
הגירסה המשופצת הופיעה באלבום האוסף Flashback מבית IMP בסוף שנת 1997 (לצד להיטי רטרו ענקיים כמו Marinero של Lucia, הלהיט Words של FR David, ועוד…..)

אחרי ה-Megakid הוצאנו כאמור עוד עשרות רה-מיקסים, וחטאנו אפילו בכמה קאברים לסידרת אוספי Dreamland. הוחתמנו לשנתיים בחברת התקליטים IMP וקיבלנו יד חופשית לעבוד באולפן הפרטי שבנינו.
ב-1989 התחלנו להפיק את צמד Inside-out – תומר גלאט (הלא הוא Toger G’ שם דבר כיום בסצינת הדאנס בארץ ובעולם) ואלון לוין. אבל זה כבר סיפור ליום אחר….
רוצים סקופ?…
בשנת 1995 עשינו את Megakid 2 שנגנז…. אבל…
לפניכם המגה-קיד המקורי  ….

(היזהרו מחיקויים….. )

ובפעם הבאה ששואלים אתכם על “מיקס של תכניות הטלויזיה לילדים” תדעו את האמת, כל האמת, ואך ורק את האמת, על ה-Megakid.

תודה…. בשמי ובשם גבי.

Written by: admin

Rate it
0%